Zdecydowane „nie”. Norwegowie nadal nie chcą wstąpić do Unii Europejskiej.

Człowiek to „zwierzę” stadne. Tworzymy rodziny, aby wspólnie dzielić trudy codziennego dnia, cieszyć się sukcesami i radością z innymi. Należymy do grup, związanych z naszymi zainteresowaniami, utrzymujemy bliskie relacje z przyjaciółmi. Przynależność i poczucie bezpieczeństwa to podstawowe zasady zdrowego rozwoju jednostki, także na poziomie tożsamości z krajem, w którym urodziliśmy się, żyjemy. Ważne jest, aby to, gdzie żyjemy było odzwierciedleniem naszych przekonań i wartości.

Unii mówimy stanowcze NIE.

Z przeprowadzonych badań opinii publicznej wynika, iż Norwegowie wciąż nie chcą, aby ich kraj przystąpił do grupy państw należących do Unii Europejskiej. Takie stanowisko wyraża siedmiu na dziesięciu pytanych o tę kwestię. Niewiele, bo ponad 19 proc. mieszkańców Norwegii chciałoby przystąpienia ich kraju do UE.

Więcej na temat Norwegii przeczytać można w artykule: Norwegia pnie się do góry, czyli jak zyskać wiele w trudnych czasach 

Przeciwnicy wejścia do Unii dominują na wszystkich płaszczyznach społecznych. Decyzja ta uwarunkowana jest niesłychanie silnym przekonaniem, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, czy też poziom wykształcenia wyrażającej opinię osoby. Wśród polityków także daremnie szukać entuzjastów tego pomysłu, gdyż żadna z partii politycznych nie popiera wejścia Norwegii do Unii Europejskiej. Dwukrotnie przeprowadzone referendum, jedno w 1972 roku, a drugie w 1994 ukazuje niezachwianą tendencję i niesłychaną konsekwencje obywateli.

Norwegowie znają swoją sytuacje, i wiedzą, że wysoki dochód narodowy na głowę mieszkańca spowodowałby wyższe wpłaty do unijnej kasy, przy porównywalnie niższych korzyściach z tego tytułu. Dominującym argumentem przeciwko wstąpieniu do struktur unijnych jest konieczność poddania wspólnotowej kontroli bogactw naturalnychkraju – ryb, ropy naftowej i gazu ziemnego. Ponadto kraj uczestniczy w korzyściach płynących z rynku wewnętrznego, współtworząc Europejski Obszar Gospodarczy, jako członek EFTA. W związku z tym, nie występuje zagrożenie wykluczenia Norwegi ze współpracy z innymi państwami europejskimi. Dla nas Polaków, jako członków Unii Europejskiej z ekonomicznego punktu widzenia lepiej byłoby, gdyby Norwegia zdecydowała się na uczestnictwo we Wspólnocie.

Determinacja i poczucie własnej wartości wyrażane przez obywateli Norwegii jest godne podziwu. Jakie konsekwencje będzie miało takie stanowisko dowiemy się my, albo kolejne pokolenie po nas. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>