W stronę słońca. Nowości technologiczne w norweskim miasteczku.

Słońce to niezbędny czynnik uprawy roślin, ale i dobrego samopoczucia dzięki zbawiennej witaminie D. Niestety dostęp do niego jest czasem ograniczony, weźmy choćby zmieniające się pory roku, ale także warunki geograficzne.

Nastała jasność

W dolinie, w której usytuowane jest norweskie miasteczko nie było dostępu do promieni słonecznych. Położenie między szczytami górskimi uniemożliwiało dotarcie słońca do domów i ulic miasteczka w dolinie. W ciągu roku, od września do marca mieszkańcy nie mieli możliwości korzystać z dostępu do naturalnego źródła witaminy D. Tak było do niedawna.

Zapraszam do zapoznania się z treścią artykułu: Ekologiczne życie, jako alternatywa dla wynalazków cywilizacji.

Kilkuset mieszkańców ubranych w przeciwsłoneczne okulary, w tym dzieci machające chorągiewkami doczekało się pierwszych słonecznych promieni, które dzięki trzem lustrom, (każde o powierzchni 17 metrów kwadratowych, wyposażone w sensory), umieszczonym na grzbiecie górskim 400 metrów nad miasteczkiem obecnie docierają do doliny. Sensory automatycznie będą kierowały się w stronę promieni słonecznych. Odbite od luster promienie mają możliwość oświetlenia obszaru wielkości trzech kortów tenisowych.

Burmistrz Steinar Bergsland dumnie zaznaczył, że Rjukan jest : „miasteczkiem, w którym niemożliwe stało się możliwe”. A to wszystko stało się dzięki pomysłowi, na który ponad 100 lat temu wpadł norweski przemysłowiec Sam Eyde, który wybudował to miasteczko dla potrzeb pracowników hydroelektrowni. Projekt budowy luster kosztował 5 mln koron norweskich (ok. 610 tys. euro), z czego 80 proc. kwoty pokryli sponsorzy.

Rjukan, miasteczko na południu Norwegii zamieszkuje 3500 ludzi. Znane jest od lat, dzięki stokom narciarskim. Mieszkańcy liczą na to, iż dzięki realizacji projektu doświetlenia odwiedzać ich będą ciekawi efektu turyści z całego świata. Ogromną nadzieją tamtejszej społeczności jest propozycja wpisania miasteczka przez UNESCO na listę dziedzictwa, jako zabytku kultury przemysłowej.

Polecam także artykuł dotyczący zmian w prawie w Norwegii, który znaleźć można pod tym adresem: Zmiany w prawie dotyczącym przemytu papierosów i alkoholu w Norwegii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>