Umowa z roku 1977 nadal obowiązująca!

zwrot podatku z Norwegii

Kto by pomyślał, że akty prawne podpisywane w ubiegłym wieku nie zmienią się przez tak długi okres czasu. Z pewnością wpływ na to miał fakt, że umowa obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również w Norwegii. Gdyby umowa dotyczyła jedynie Polski, ministrowie z pewnością nie oszczędziliby jej co najmniej kilkunastu zmian i poprawek. Tymczasem okazuje się, że na przestrzeni 35 lat, umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Oslo dnia 24 maja 1977 r.  nadal jest aktem obowiązującym pomiędzy Norwegią a Polską i tylko raz wydano do niej oświadczenie.

Co dla przeciętnego człowieka oznacza umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązująca między Polską a Norwegią? Jak sama nazwa wskazuje, wyklucza ona obowiązek uiszczania podatku w obu tych krajach w zakresie podatków od dochodów i posiadanego majątku. Obowiązuje ona na równi obywateli tak Polski, jak i Norwegii. Umowa ta w dokładny sposób wskazuje o jakie podatki chodzi i między innymi precyzuje miejsce zamieszkania obywatela konieczne do wyznaczenia dla celów podatkowych. Informuje również o rodzaju dochodu podlegającemu opodatkowaniu, jak i majątku, który można opodatkować tylko w jednym kraju, w którym dana osoba ma swoje obywatelstwo.

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania reguluje w jaki sposób opodatkowane będą następujące rodzaje dochodu:

 • dochód wynikający z zatrudnienia w zakładzie pracy;
 • dochód z tytułu pracy najemnej;
 • dochód osiągany z faktu wykonywania wolnego zawodu, działalności artystycznej lub sportowej;
 • wynagrodzenia członków zarządu lub rad nadzorczych oraz z tytułu sprawowania funkcji publicznych;
 • dochód z tytułu posiadanych nieruchomości;
 • zyski z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa/działalności gospodarczej;
 • dochód pochodzący z transportu międzynarodowego i eksploatacji towarów;
 • dochód z tytułu posiadanych licencji, dywidend i odsetek;
 • zyski kapitałowe;
 • renty i emerytury;
 • pozostałe.

W zakresie tej umowy dla przykładu Polak pracujący i mieszkający w Norwegii może starać się o zniżki lub zwolnienia z tytułu opodatkowania swoich dochodów i majątku z uwagi na stałe miejsce zatrudnienia w Polsce. W sytuacji, gdy pracuje on tymczasowo w Norwegii, korzystając z tego prawa może on po powrocie do Polski starać się o zwrot podatku z Norwegii, który mu w takim przypadku prawnie przysługuje. Ponadto, na mocy tej umowy ma on prawo do równego traktowania w czasie wykonywania pracy na terenie Norwegii, czyli w momencie podjęcia zatrudnienia na takim samym stanowisku pracy i na takich samych warunkach jak inni pracownicy, np. Norwegowie, powinien on otrzymywać takie samo wynagrodzenie i takie same prawa do świadczeń i ubezpieczeń, bez względu na swoje obywatelstwo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>