System podatkowy

w Norwegii

Obowiązek stosowania się do norweskiego systemu podatkowego mają również Polacy żyjący i pracujący w tym kraju. Obowiązek podatkowy w Norwegii zachodzi w dwóch sytuacjach: w momencie uzyskania statusu rezydenta według zasad norweskich, albo/i w sytuacji, kiedy zaszła czynność prawna skutkująca nałożeniem na daną osobę podatku (np. wypłata wynagrodzenia z tytułu podejmowanego zatrudnienia lub dochód uzyskany z prowadzonej w Norwegii działalności gospodarczej). Warto więc bliżej poznać podstawowe elementy systemu podatkowego w Norwegii, aby mieć pewność, że norweski urząd podatkowy nie rozpocznie względem nas procedury ściągania karnych należności za niedopełnienie obowiązku podatkowego. Celem norweskiego systemu podatkowego jest pokrywanie różnic finansowych, jakie występują w społeczeństwie. Dlatego główną zasadą jego działania, jest ściąganie podatków od swoich podatników według ich możliwości, a ze zgromadzonych środków wydawanie im świadczeń według ich zapotrzebowania.

To, co powinien wiedzieć każdy pracujący w Norwegii to takie podatkowe informacje jak fakt, że rok podatkowy w Norwegii równy jest kalendarzowemu, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia oraz co składa się na norweski system podatkowy. System ten obejmuje podatki bezpośrednie oraz pośrednie.

Podatki bezpośrednie w Norwegii

Do opłacania podatków bezpośrednich w Norwegii zobowiązane są zarówno osoby fizyczne, ułomne osoby prawne oraz osoby prawne. Na podatki bezpośrednie w Norwegii składają się między innymi:

  • podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli podatek od dochodu z tytułu pracy podejmowanej w Norwegii oraz podatek od dodatkowych świadczeń z tej pracy, jak też podatek od otrzymywanej emerytury;
  • podatek dochodowy od osób prawnych, którego wysokość zależy od wielkości prowadzonego przedsiębiorstwa;
  • podatek od posiadanego majątku;
  • podatek od spadków i darowizn;
  • podatek od nieruchomości nakładany tylko w niektórych norweskich gminach, ponieważ ma on charakter podatku lokalnego.

Norweskie podatki pośrednie

Podatki pośrednie w Norwegii nie powstały z uwagi na podział podmiotów i uzyskanych przez nich dochodów, ponieważ są one związane z obrotem towarów i usług. Obowiązek podatkowy jaki ich dotyczy powstaje więc w momencie ich produkcji, sprzedaży, importu lub eksportu. Do najbardziej znanych podatków pośrednich w Norwegii zaliczyć można podatek od wartości dodanej czyli VAT oraz podatki akcyzowe, obejmujące między innymi akcyzę na alkohol, słodycze i cukier. Standardowa stawka podatku VAT w Norwegii wynosi obecnie 25 %.

Norweski system podatkowy ze swojego głównego źródła dochodu, jakim są wszelkiego rodzaju podatki w sposób szczególny koncentruje się nie na wydatkach publicznych na cele ogólnokrajowe, a przede wszystkim na rozwijanie systemu pomocy socjalnej. Stąd Norwegia może poszczycić się jednym z najlepszych systemów świadczeń w Europie. Nakładając obowiązki podatkowe na podatnika, sprawnie funkcjonujące w tym kraju projekty edukujące norweskie społeczeństwo podkreślają, że wspólnie zgromadzone wydatki mają na celu wyrównywanie różnic finansowych pomiędzy podatnikami. Dokonując więc rozliczenia podatku z Norwegii, masz prawo do korzystania z norweskich świadczeń publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>