Polscy marynarze – co powinni wiedzieć o zmianach w podatkach w Skandynawii?

norwegia

Od nowego roku polski fiskus zadbał szczególnie o naszych marynarzy poprawiając wymianę informacji podatkowej z Norwegią oraz Kanadą. Co to oznacza w praktyce dla osób wykonujących pracę najemną na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez armatorów zagranicznych? Zapraszamy do lektury tego artykułu.

Zmiany podatkowe dla polskich marynarzy
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jak wiemy najczęściej bywają korzystne i stają się okazją do czerpania dodatkowych środków za sprawą podejmowanej za granicą pracy. Niestety od nowego roku, w umowach tych, zawartych między Polską a Norwegią, ale też Singapurem, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą oraz Malezją powstają bardzo niekorzystne zmiany. Zmiany te obejmą polskich marynarzy wykonujących pracę najemną na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez armatorów zagranicznych.

Na pierwszy ogień Norwegia i Singapur
Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania weszły w życie od 2014 roku. Od 1 stycznia stały się faktem związanym z podejmowaniem przez polskich marynarzy zatrudnienia na terenie Norwegii i Singapuru. Niekorzystne jest to, iż mimo pracy za granicą, będą oni musieli rozliczać się z osiąganych dochodów w Polsce. Co prawda możliwy będzie częściowy zwrot w oparciu o ulgę abolicyjną, ale trzeba liczyć się z przestrzeganiem wielu przepisów, terminów i częstymi kontrolami polskich i zagranicznych urzędów skarbowych, które rozszerzyły współpracę w zakresie wymiany informacji podatkowych.

Zmiany przepisów podatkowych USA, Kanady i Malezji
W tych krajach zmiany wprowadzone w życie są jeszcze mniej korzystne, ponieważ wykluczają możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej.

Bez względu na rodzaj zagranicznego armatora, który zatrudnia polskiego marynarza do pracy na statku, dotyczyć go będzie administracja podatkowa w Polsce. Warto wiedzieć o zmianach wcześniej, ponieważ polskie organy podatkowe bardzo rygorystycznie będą egzekwowały zmienione przepisy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>