Norwegowie przeciwni członkostwu w Unii Europejskiej

bezrobocie w Norwegii

Minęło 20 lat od ostatniego referendum w sprawie przystąpienia Norwegii do Unii Europejskiej. Mimo tego, że Unia stale się rozrasta i zwiększa swoje wpływy, Norwegowie nadal nie widzą potrzeby uczestnictwa we Wspólnocie. Poparcie dla  integracji europejskiej spadło na tyle, że problem ten przestał być tematem dyskusji. Według najnowszych badań, przystąpienie Norwegii do UE popiera jedynie niewiele ponad 20% mieszkańców.  Niecałe 10 % wstrzymało się od głosu, natomiast aż 70% jest przeciw. Wyniki tego sondażu są bardziej eurosceptyczne niż wyniki referendum sprzed 20 lat. Przypomnijmy, że w 1994 roku za członkostwem w Unii opowiadało się niemal 48% Norwegów.

Eurosceptycyzm Norwegów ma pewne podłoże historyczne. Obywatele tego kraju bardzo cenią sobie niezależność, ponieważ dopiero w 1905 roku odzyskali niepodległość po rozpadzie Unii Norwesko- Szwedzkiej. I to właśnie pierwszy człon nazwy „Unia Europejska” kojarzy im się z utratą suwerenności i tożsamości narodowej. Należy także zwrócić uwagę na to, że Norwegia to kraj o małej gęstości zaludnienia, i poza aglomeracjami, ludzie żyją na uboczu i sprawy Europy są im zupełnie dalekie. Wielu z nich utrzymuje się z rybołówstwa, które jest ważną gałęzią ich krajowej gospodarki. Po akcesji do Unii, rybacy musieliby stosować limity w połowach oraz udostępniać swoje łowiska innym rybakom. Niechęć Norwegii do integracji z Unią jest spowodowana faktem, że kraj ten świetnie sobie radzi w pojedynkę. Ma bogate złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego, którymi niekoniecznie chce się dzielić, a PKB na mieszkańca wynosi 170% normy  unijnej. Znajduje się także w czołówce najbogatszych państw Europy. Po co zatem przystępować do wspólnoty, do której trzeba będzie dokładać,  która będzie ingerować w politykę państwa i narzucać swoje normy?

Warto także wspomnieć, że Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który daje swobodę handlu oraz przepływu ludzi, kapitałów i towarów między Norwegią a Unią. Znajduje się także w strefie Shengen, więc de facto posiada wiele przywilejów zarezerwowanych dla krajów członkowskich Unii. Taki bogaty i wysokorozwinięty kraj  byłby bardzo pożądany we Wspólnocie. Niestety, Unia zdecydowanie bardziej potrzebuje Norwegii, niż Norwegia Unii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>