Gotówka nie, ale pieniądze tak. Gotowość Norwegów do pozbycia się gotówki.

W Norwegii istnieje grupa zwolenników zakazania płatności gotówkowych w branży restauracyjnej i hotelarskiej, dzięki czemu możliwe będzie zlikwidowanie szarej strefy. Kraj, który od 20 lat zajmuje czołowe miejsce na listach państw korzystających z kart płatniczych, jest niezwykle podatny na tego typu propozycje, dzięki którym możliwe będzie całkowite odejście od gotówkowego rozliczania się.

Analiza i badania.

Norwegia liczy 5 mln mieszkańców, z czego miesięcznie wydają oni 40 mld koron w 100 mln operacji przy użyciu kart. Wśród badanej grupy 77 procent ankietowanych odpowiedziało, iż codziennie używają kart w sklepach spożywczych, a jedynie 3 procent przyznało się do używania jedynie gotówki w codziennych zakupach.

Więcej na temat Norwegii przeczytać można w artykule: Tajemnica norweskiego sukcesu

W Norwegii obrót kartami wzrasta z roku na rok. Przełomowym był rok 2011, kiedy to bank centralny Norges Bank przygotował raport, z którego wynika, iż jedynie 6 procent transakcji sfinalizowano w gotówkowy sposób. NHO Reiseliv – odział turystyczny norweskiej organizacji handlu planuje przygotowanie propozycji prawnie eliminującej obrót gotówkowy w branży hotelarskiej i restauracyjnej. Per Harald Fjellheim, dyrektor Olavsgaard Hotell w Oslo, którego roczny obrót w wysokości 77mln koron, uwzględnia jedynie 4 proc. rozliczeń gotówkowych zapewnia: „Możemy przejść na operacje bezgotówkowe już od jutra.” Prezes NHO Reiseliv Jostein Hansen przekonuje: „W branży tej duża część obrotów nie jest rejestrowana. Traci na tym państwo, w formie utraconych podatków, i konkurencja. Wprowadzenie płatności kartą, zwłaszcza w miejscach, gdzie serwowany jest alkohol, wydaje się koniecznością”

Stanowisko ministra finansów Mortena Soberga jest jednak odmienne. Uważa on, iż nie należy przyspieszać i tak wciąż rosnącej tendencji płacenia za pomocą kart, gdyż obecnie zrezygnowanie z gotówkowych transakcji nie ma racji bytu. Powodem jest ogromna grupa osób starszych, którzy przyzwyczajeni są do płatności prawdziwymi pieniędzmi, więc niemożliwością jest narzucenie im innej formy realizacji codziennych zakupów. Należy także mieć na uwadze osoby, które mają prawo do anonimowości i w związku z tym nie korzystają z elektronicznych form płacenia. Także wybierając państwo, w którym zamierzasz podjąć pracę zarobkową zwróć uwagę także na tak prozaiczną rzecz, jak formy płatności.

Świat pędzi, zmieniając otaczającą rzeczywistość nie do poznania. Niewykluczone, że nasze prawnuki usłyszą o prawdziwych pieniądzach jedynie w bajkach opowiadanych na dobranoc. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>