Elektronisk Skattekort obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych w Norwegii

Podatki w Norwegii

Od 2014 roku wszyscy pracujący w kraju fiordów muszą legitymować się elektronicznymi kartami podatkowymi. Papierowe karty odchodzą do historii, o czym mieszkający w Norwegii zostali poinformowani w ubiegłym roku przez administrację skarbową.

Elektroniczne karty podatkowe w Norwegii dla każdego
Elektronisk Skattekort, czyli elektroniczne karty podatkowe obowiązują od nowego roku wszystkich zatrudnionych w Norwegii, w tym również obcokrajowców oraz zagraniczne przedsiębiorstwa.

Wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają w Norwegii pracowników, w tym także polskie przedsiębiorstwa wykonujące kontrakty na norweskim szelfie kontynentalnym lub na terenie Norwegii były zobowiązane do zamówienia elektronicznych kart podatkowych w Skatteetaten dla swoich pracowników na rok 2014 do dnia 16 grudnia 2013 roku. Dotychczas było tak, że to norweski urząd skarbowy przysyłał karty podatkowe na adres danego pracodawcy. Jednak po przeprowadzonych próbach w 2013 roku, norweska administracja skarbowa zdecydowała, aby ujednolicić reguły dla wszystkich podatników, w tym również zagranicznych.

Jak uzyskać elektroniczną kartę podatkową?
Pracodawca powinien posiadać dostęp do strony internetowej altinn.no, na której należy wypełnić formularz RF-1307, wprowadzając numery personalne/ D-numery poszczególnych pracowników. W przypadku, gdy pracownik wprowadzi na niej zmiany, Skatteetaten przekaże natychmiast informacje pracodawcy na adres e-mail lub sms-em na podany numer telefonu wskazany na stronie w Altinn. Również pracownicy powinni wyrobić sobie dostęp do elektronicznego systemu, który ułatwi kontakt z urzędem podatkowym i umożliwi załatwienie wielu spraw przez internet.

Mimo elektronicznego systemu, który obecnie w Norwegii jest w „fazie przejściowej”, nadal wiele spraw trzeba będzie załatwiać zgłaszając się do Skatteetaten osobiście. Przy czym elektroniczne rozwiązania mają na celu ułatwić korespondencję z urzędem podatkowym i przyspieszyć wiele spraw drogą internetową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>